Термін “пролонгація” застосовується до різних договорів, що укладаються між банком і його клієнтом. Найчастіше це актуально для вкладників і позичальників. Вони можуть продовжити термін дії договору, виконавши його пролонгування. Після цього змінюється кінцевий термін дії послуги. Але пролонгація кредиту – це не стандартна операція, вона можлива далеко не завжди.

Що значить пролонгація кредиту

В процесі пролонгації будь-якого договору змінюється кінцевий термін дії документа, тобто відбувається його продовження. При оформленні кредиту позичальник бачить чіткий термін закінчення дії договору. Тобто це дата, до якої позичка повинна бути виплачена в повному обсязі згідно з установленим графіком – позичальник вносить в рахунок погашення щомісячні платежі.

Якщо з якихось причин гасіння кредиту в зазначений термін неможливо, позичальник звертається в банк і змінює графік платежів на більш зручний. Відповідно, відбувається пролонгація договору кредиту, гасіння продовжується. Наприклад, воно повинно було закінчитися в травні 2022 року, але збільшено до грудня 2023.

У банківський термінології пролонгація кредитного договору називається реструктуризацією.

Пролонгація кредиту і її види

Пролонгація кредиту безпосередньо залежить від наступних критеріїв:

 • розмір зарплати, яку клієнт отримує щомісяця;
 • стабільність повернення заборгованості;
 • наявність або відсутність додаткового заробітку;
 • фінансова репутація боржника;
 • причини продовження виплат і ін.

Залежно від ситуації і чинників, експерти визначають два види пролонгації. Перша зміщує внутрішні терміни виплати грошових коштів, друга – відсуває на деякий час дату та суму останнього платежу. Наприклад, ви підписали договір на кредит, позначивши 12 виплат частинами. Остання повинна бути в розмірі 10000 гривень 12 червня 2020 року. Решта платежів здійснюються 12-го числа кожного місяця в розмірі 8000 гривень.

У випадку з першою пролонгацією, буде змінена сума постійного платежу і терміни, однак останній має відбутися саме 12 червня 2020 року в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі другого варіанту ви можете змінити всі дати і суми, включаючи останню – 12 червня 2020 року.

Процедура оформлення пролонгації

Зазвичай при складанні кредитного договору вказується можливість використання позичальником в майбутньому пролонгації. Якщо в документі відсутня дана інформація, то треба звернутися до відділення банку, в якому був оформлений кредит, щоб дізнатися про можливість її оформлення. Деякі кредитні організації пропонують дану послугу для кожного платника, проте це не вказується в контрактах. Важливою умовою для здійснення пролонгації є можливість для позичальника довести, що фінансові труднощі дійсно існують, а також вони виникли зненацька і не з вини платника. Підвищується ймовірність оформлення пролонгації при дотриманні певних умов:

 • платник є активним клієнтом банку, причому він повинен користуватися постійно різними його послугами і пропозиціями;
 • до настання фінансових складнощів громадянин сумлінно виконував всі свої зобов’язання перед кредитною установою, тому у нього були відсутні прострочення;
 • у людини хороша кредитна історія;
 • є застава, тому банк в любому випадку впевнений в тому, що його кошти будуть повернуті.

Як оформити пролонгацію

Заява на пролонгацію кредиту підписується у фінансовій установі, яка видала позику. Для цього при собі потрібно мати:

 • паспорт;
 • документ, який дозволяє вимагати зміни терміну виплати (довідку з лікарні, місця роботи тощо).

Варто відзначити, що іноді пакет документів може складатися з декількох довідок: про доходи, про суму заробітної плати, про додатковий заробіток, з фонду зайнятості, трудової книжки. Зразок заявки надають співробітники банку. Також вони зобов’язані надати детальну інформацію про процедуру, можливі зміни та інше.

Іншими словами, шансів отримати відстрочку більше у власників гарної КІ. Зазвичай продовження терміну дії договору оформляється, коли була взята велика позика. Іноді можливість прострочення і її умови обумовлюються під час укладання угоди. Як правило, при схвальному вердикті клієнт і кредитор додатково підписують договір, де відображаються нові умови повернення кредиту.

Чи вигідна ця процедура банку?

Пролонгація кредиту – це не тільки спосіб допомоги позичальникам, які потрапили в складну фінансову ситуацію, але і вигідний процес для самої кредитної установи. Тому рідкісними є ситуації, коли банки відмовляють платникам в її реалізації. До плюсів пролонгації для кредитних організацій відноситься:

 • за рахунок збільшення терміну кредитування підвищуються відсотки, що позитивно позначається на прибутку банку;
 • збільшується ймовірність повернення коштів позичальником, так як йому надаються прості умови для внесення платежів;
 • не виникає необхідність стягувати кошти з клієнтів, у яких виникають прострочення, а цей процес несе за собою додаткові витрати коштів і часу.

Таким чином, пролонгація різних позик – це затребувана процедура для багатьох позичальників, у яких виникають складнощі зі сплатою платежів по кредиту. Вона пропонується практично кожним сучасним банком, а при цьому вважається вигідною не тільки для платників, а й для самих банківських установ. Рекомендується просити про дану послугу до безпосереднього настання прострочення, так як в цьому випадку не погіршується кредитна історія платника.