Користувачам фінансових послуг доводиться мати справу з різними специфічними термінами. Що таке кредитний ліміт? Дане поняття пов’язане з банківськими картами. Як він встановлюється і як змінюється розказано в статті.

Поняття кредитного ліміту

Що таке кредитний ліміт? Це обмежена сума, яка перебуває на пластиковій картці. Картка надається клієнтові після оформлення договору карткового обслуговування. Що таке кредитний ліміт простими словами? Це розмір грошових коштів, які доступні користувачеві карти протягом періоду, визначеного в договорі (від року і вище).

Протягом зазначеного часу карткою можна користуватися в залежності від визначеної на ній кредитної лінії. Є багато видів ліній кредитування, але для фізичних осіб зазвичай застосовується 2 варіанти – фіксована або відновлювальна. Кредитна лінія з лімітом заборгованості дозволяє користуватися грошима один раз або багаторазово в межах встановленого терміну і ліміту.

Невідновлювальна лінія кредиту – надання клієнту позикових коштів частинами в межах терміну, зазначеного в договорі. Оплата боргу не підвищує ліміт, а зменшує початкову суму кредиту. В результаті борг оплачується, а кредит закривається.

Відновлювана лінія – кредитування клієнта в міру необхідності в рамках фіксованого ліміту. Позичальнику доступна частина коштів або вся доступна сума. Він може повністю або частково оплачувати борг, а потім вдруге брати гроші. Цей вид кредитування часто застосовується для карт, роблячи їх зручними. Якщо повністю внести борг, то відбувається відновлення в повному обсязі. А якщо кожен місяць вносити мінімальний платіж, то вийде користуватися залишком кредиту.

Що таке кредитний ліміт з точки зору банківської системи? Це чітко встановлена ​​сума, яка б знизила ризики непогашення боргу через встановленого обмеження. Зараз банки застосовують 3 види ліміту: нульовий, мінімальний, максимальний. Кожен з них має свої особливості.

Нульовий кредитний ліміт

Цей ліміт означає, що на карті відсутні позикові кошти. Обставини, коли випускається дана картка, можуть бути наступними:

  • Клієнт сам оформив дебетову карту. Зазвичай банки пропонують багато послуг, і надають дебетові картки «Універсальні», на яких нульовий ліміт. Так виникає шанс підвищення визначеної суми позикових коштів і отримання прибутку від її використання.
  • Невідповідність вимогам банку. Кредитна картка надається тоді, коли клієнти неблагонадійні, а фінансова організація бажає отримати нового клієнта. Банк переглядає рішення самостійно.

Мінімальний кредитний ліміт

Оформити кредитний ліміт клієнт може при замовленні картки. Невелика сума надається в період початкового етапу співробітництва. Це означає, що ліміт є, але його розмір мінімальний в порівнянні із середньоринковими показниками.

Крім нових клієнтів, мінімальні суми надаються при невеликому досвіді роботи, невисокому доході або в зв’язку з відсутністю кредитної історії. Мінімальний показник може бути в межах 1 – 5 тисяч гривень.

Максимальний кредитний ліміт

Правила встановлення максимального рівня різні, тому і суми, які видаються клієнтам, помітно відрізняються. Він залежить від таких параметрів, як:

  • банк;
  • картковий продукт;
  • дані клієнта.

Розрахунок кредитного ліміту

Визначення суми, яку може отримати позичальник, проводиться з урахуванням відомостей про його платоспроможність. Банк аналізує надані дані, щоб розрахувати максимально доступну величину кредиту. Передбачуваний розмір позики разом з річними відсотками ділиться на термін кредитування. Отриманий результат порівнюють з щомісячною зарплатою клієнта. Якщо величина складає більше 40% від розміру доходу, то кредитний ліміт знижують.

Але його можна збільшити за рахунок додаткового забезпечення (застави або поручительства). Так, при визначенні ліміту по іпотеці банк враховує не тільки заробіток людини, але і вартість придбаного майна, яке використовується як застава. Сума зазвичай встановлюється в межах 20-30% від цієї вартості. При розрахунку ліміту по карті кредитор, в основному спирається тільки на розмір зарплати за 3-5 міс. і статус запитуваної кредитки.

Вплив ліміту на кредитні відносини з іншими банками

Величина кредитного ліміту цікавить всіх кредиторів, за допомогою яких, ви звертаєтеся. Банк обов’язково вивчить дані про вашому кредитному минулому. Наявність великої суми і інформації про своєчасне погашення боргу буде плюсом при оцінці позичальника. Якщо є багато відкритих кредитів, в тому числі з поновлюваним лімітом, то це насторожить кредитора. При розрахунку доступної величини позикових коштів будуть враховані не тільки доходи і забезпечення, але і борги за діючими позиками.

Як збільшити кредитний ліміт?

Збільшення кредитного ліміту може відбуватися двома способами:

  • За бажанням самого клієнта.
  • За бажанням банку.

Якщо клієнту необхідно збільшити ліміт своєї кредитної картки, він повинен звернутися в банк і надати відповідні документи:

  • заявка в письмовій формі;
  • підтвердження збільшення доходів в міру, що дозволяє обслуговувати карту з великим лімітом.

Крім того, у такого клієнта повинна бути хороша кредитна історія, тобто він повинен активно користуватися кредитною карткою при безготівкових розрахунках і не мати прострочених платежів.

Якщо ж клієнт користується карткою дуже рідко або часто використовує карту для зняття готівки, а крім того заборгованості оплачує із затримками, йому навряд чи варто сподіватися на збільшення кредитного ліміту.

Але, трапляється, що клієнт ще не турбувався тим як збільшити ліміт кредитної картки, а банк проявив ініціативу і самостійно збільшив суму доступних йому засобів, в якості бонуса.

Умови такого прихильності банку – регулярне користування кредиткою, але може виявитися і результатом проведення акції.

У цьому випадку може виявитися, що сума ліміту прямо-пропорційна процентній ставці і за користування більшою сумою клієнту доведеться і платити більше. У будь-якому випадку, якщо клієнт не має потреби в більшій кількості коштів, оформити кредитний ліміт в колишніх рамках він зможе, особисто звернувшись в банк.